Görüntüleme Hizmetleri
11 Nisan 2022

Merkezimiz röntgen biriminde Periapikal ve Panoramik olmak üzere iki türde radyoloji uygulaması mevcuttur. Panoramik röntgen filmler çekildikten sonra istemi yapan klinik bilgisayarına otomasyon üzerinden kaydedilerek kliniklerden görülebilmektedir. 
İstendiği taktirde harici bir diske kaydedilerek hastaya verilebilmektedir. 

Panoramik Röntgen 

Büyük ebatlı çekimlerde kullanılan bir röntgen filmidir. Alt ve üst çene kemikleri, sinüsler, çene eklemleri, burun boşluğu görüntülenebilir. Genellikle gömük yirmi yaş dişlerinin görüntülenmesi ve çocukların diş gelişimini incelemede büyük önem taşır. Merkezimizde radyolojik teşhis amaçlı tüm ağzın ve dişlerin bir arada görüldüğü panoromik röntgen cihazı görülmektir. 

Periapikal Röntgen 

Diş ve kemikleri, normal veya normal dışı yapıları gösterir. Genellikle küçük ebatlıdır ve 2-3 adet dişin filminin çekiminde kullanılır. Yalnız röntgen çekilirken ″HAMİLE OLANLAR YA DA HAMİLELİK ŞÜPHESİ OLANLAR ″ dikkat edilmesi gerekli olan hastalardır. Bu dönemde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir. Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir. Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak gerekir.